Jak vnímá svět hypersenzitivní školák a teenager

Není lehké porozumět vysoce citlivým školákům a teenagerům. Ani oni sami si většinou nerozumí a jejich emoce lítají ode zdi ke zdi. Pokud jste rodič a máte takového teenagera doma, tak vás to může dohánět k šílenství. Věřím, že po přečtení článku získáte více porozumění pro jeho vnitřní pochody.

Z předchozích článků o hypersenzitivitě (Ovládnou náš svět hypersenzitivní děti, Proč pláče vaše hypersenzitivní děťátko5 věcí, které potřebuje váš hypersenzitivní předškolák) víte, že vysoce citlivé děťátko poznáme už v prenatálním věku, kdy mamince mění chutě, potlačuje její oblibu v hlasité hudbě, a že když se narodí, potřebuje mít hlavně hodně lásky, cítit se bezpečně a mít jasně nastavené hranice.

Liší se nějak potřeby vysoce citlivého školáka nebo teenagera od menších dětí?

Pro většinu dětí bývá nástup do školy přelomovým okamžikem. Ať už je to základní anebo střední škola. Některé děti ho zvládají lépe, jiné hůř. Pro ty hypersenzitivní, je toto období mnohonásobně náročnější. Když si uvědomíte, jak funguje školský systém nastavený v ČR, tak vám to musí být jasné.

Neustálé srovnávání dětí mezi sebou, práce je orientovaná na výkony, jsou vyzdvihováni ti, co pracují rychle a bezchybně. Na chyby se upozorňuje nahlas a přede všemi.

 

S takovým nastavením se hypersenzitivní jedinci jen těžko vyrovnávají. Pokud se na počátku jakkoliv snažili, tak se postupem času snaha častokrát mění v apatii a smutek. Jejich spolužáci po čase zjistí, jak jsou tyto děti citlivé a stávají se terčem posměchu. Zesměšňují je, posmívají se jim nebo je dokonce šikanují. Bohužel nejen spolužáci, ale i učitelé. Znám nejeden takový případ. 

Obojí zažily mé děti.

Dcera si prožila šikanu spolužáků ve třídě víceletého gymnázia a syn od učitelky ve 4. třídě základní školy. Syn je výtvarně nadaný, ale pečlivý puntičkář, který chce mít vše co dělá, (i své obrázky) vyšperkované do posledního detailu. Učitelka ho stále shazovala před třídou, že se se vším patlá, že je pomalý. Vygradovalo to tím, že odmítal chodit do školy a skončil u psycholožky.

Dcera z gymnázia nakonec odešla na jinou školu, kde byla nadšená a u syna jsme to naštěstí vyřešili s učitelkou. 

Kdybych tehdy měla znalosti a dovednosti, které mám dnes, naučila bych své děti EFT a namíchala jim Bachovy esence. Je to skvělá metoda, která pomáhá odbourávat a zpracovat negativní emoce a zvýšit si sebevědomí.

Možná také zažíváte právě něco podobného. Vaše, vysoce citlivé dítě, totiž odmítnutí spolužáků nebo různé útrapy, kterými si prochází, prožívá mnohem silněji než ostatní děti.

Říkají učitelé něco podobného o vašem dítěti?

  • Žije si ve svém vytvořeném světě.
  • Nedává pozor, pořád o něčem sní nebo kouká, kde co lítá.
  • Je to lempl, je líný, místo aby přemýšlel, tak se radši 3x zeptá.
  • Je hrozně tichá, drží se zpátky a ani se nepřihlásí.
  • Věčně nedává pozor.

Máte pocit, že má vaše dítě panický strach z posměchu?

Možná proto, že už se s ním někdy setkalo. Proto může mít dojem, že si s ostatními nerozumí, že si s nimi nemá co říct. Může mít z nich strach. Většinou si více rozumí se staršími dětmi nebo s dospělými. 

Pokud jste právě teď v situaci, kdy zvažujete nástup do základní školy, pak je dobré poradit se s odborníkem. Psychologové většinou u takto citlivých jedinců doporučují dát dítěti odklad školní docházky, aby bylo mentálně vyzrálejší a lépe se zvládlo s těžkostmi každodenních dní vyrovnat. Za pomocí EFT terapie se s tlakem i těžkostmi vyrovnávají mnohem lépe a rychleji.

Hypersenzitivní děti nejsou agresivní

K agresi je dokáže vyprovokovat silně stresující prostředí, když tlak na ně překročí hranici únosnosti. Pak dojde ke zkratu. Proto je dobré takovým momentům předcházet a naučit dítě uvolňovat stres nějakým konstruktivním způsobem. 

Pro některé děti se školní tlak na výkon může stát až nesnesitelným.

Začnou zaostávat za ostatními, protože probíraná látka je absolutně vzdálená od témat, které jsou zajímavé a důležité pro ně. Vzhledem k jejich vnitřnímu napojení na přírodu, vynikají většinou
v předmětech, které se dotýkají tématů přírody.

Jsou hypersenzitivní lidé asociálové?

Ne, nejsou. Jen je pro ně komplikovanější najít si blízkého kamaráda, s kterým si budou rozumět. Pokud se zadaří a najdou ho, vytvoří si s ním velmi silné pouto. Pokud je tento kamarád zradí, velmi trpí a odepíšou ho. Těžko odpouští. Neumí to.

Hypersenzitivní jedinci jsou obdařeni velkými dary

Zejména schopností číst myšlenky a energie z okolí. Okamžitě vycítí jakoukoliv disharmonii nebo když jim někdo lže či mlží. Proto si dávejte před nimi pozor jak a o čem přemýšlíte.

Když vejdou do místnosti plné cizích lidí, okamžitě ví, “kdo je kdo”.

Na hony daleko vnímají negativní energii, sálající z některých lidí a odmítají se s nimi stýkat. Respektujte to. Setkávání s těmito lidmi je velmi vyčerpává.

Nutně potřebují fungovat v laskavé a přijímající atmosféře, být v klidném prostředí, mít jasně stanovený harmonogram dne. Změny a nepravidelnost je vyhazuje z rytmu a klidu. Aby se uklidnili, stahují se do samoty, která jim pomáhá znovu načerpat energii.

Dejte jim k tomu dostatečný prostor

Umožňujte jim dostatek pohybu, pomůže jim to uvolnit přesycený nervový systém.

To, že právě nic nedělají neberte jako lenost, ale nutnost k vyčištění hlavy a uvolnění napětí těla i mysli. Potřebují odpočívat mnohem více než ostatní děti.

Příště vám řeknu něco o hypersenzitivních dospělácích. O tom se mi bude dobře psát, protože mezi ně také patřím.

Chcete vědět, jestli vy nebo vaše dítě patříte mezi hypersenzitivní?

Vyplňte si kvíz, ve kterém si uděláte jasno.

Pokud si ho děláte jako dospělí, vyplňujte ho tak, jak si pamatujete, že jste to prožívali v dětství.

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem. Pomůžete tím dětem i celé společnosti. Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebookové stránce Hana Randáková/Průvodkyně pro ženy.

Jste-li žena, která řekla DOST! a chce konečně změnit svůj život, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne.

Najdete v ní ženy na stejné vlně, takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se nic nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jste ochotná do sebe investovat čas i peníze, protože se máte ráda. Máte chuť udělat první krok – rozhodnutí ke změně?

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých podnětů a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Možná byste se chtěli mrknout i na můj Instagram nebo Tiktok.

Užívejte si blízkost svých hypersenzitivních blízkých a mějte pohodové dny. Vaše

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.

Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Jste-li žena, která se konečně rozhodla udělat změnu ve svém životě a potřebujete k tomu trošku pošťouchnout, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne. 

Najdete v ní ženy na stejné vlně. Takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Najdete mě také na LinkedIn, InstagramuTiktoku

Komentáře