Ovládnou náš svět hypersenzitivní děti?

K napsání tohoto článku, mě inspirovala událost ve vlaku. Je o tom, jak nevědomky můžeme svým dětem ubližovat, aniž bychom chtěli. Jen díky neznalosti. Jsem si jistá, že i já jsem uštědřila svým, dnes už dospělým dětem, mnoho šrámů. Před 30 lety se nevědělo nic o hypersenzitivitě, ani ADHD či ADD. Vše se rozkrývalo postupně.

Ubrečená holčička

Přistoupila maminka s asi 5letou holčičkou. Uviděla svou známou, radostně se pozdravily a začaly si povídat. Holčička si mlčky sedla vedle maminky a koukala se na zem. Zajímaly ji víc její krásné botičky než maminčina známá.

Maminka si uvědomila, že holčička nepozdravila. Napomenula ji a požádala, aby „tetě“ podala ruku a pozdravila ji. Holčička pomalu a ustrašeně zvedla ručičku, pak ji rychle schovala za sebe, rozplakala se a otočila zády. Stydlivě si skryla obličej.

Maminka se zlobila a popisovala známé, jak to má s holčičkou těžké, že tohle dělá pořád.
Na jakoukoli změnu, cizí lidi nebo nové situace reaguje pláčem. Už neví, co s ní. Citlivka jedna!

Je vám to povědomé?

Mám pocit, že citlivost, je v dnešní době nežádoucí element, kterého bychom se měli co nejrychleji zbavit. Jsme tlačeni výkonem, náročnými požadavky, časovým presem, snažíme se stihnout co nejvíce práce za nejkratší čas. Citlivky zdržují, komplikují a bývají nepochopeny/i.

Nová éra vodnářského věku si však žádá, abychom byli naladěni více na sebe a své potřeby. Abychom byli v harmonii. Jenže harmonii nezískáme hmotnými statky, ale tím, že se zaměříme na vnitřní, duchovní hodnoty.

Proto, už od 90. let, přichází na svět více hypersenzitivních dětí. Dnes už je mnoho z nich dospělých. Pro rodiče z generací, které nebyly zvyklé fňukat, všechno vydržely díky spartanské výchově, je velmi těžké tyto děti vychovávat. Velmi je rozčilují svým častým pláčem, fňukáním, tím, že si všechno berou osobně, hned upadají do „depky“ a nic nevydrží.

Nazývají je rozmazlenci

Ve škole získají nálepku poruchy učení/poruchy pozornosti, pomalost nebo mírnou opožděnost. Pokud podstoupí psychologické vyšetření, většinou je jim přiřazena diagnóza syndromu HSC (Higly Sensitive Child Syndrom).

Díky tomu jsou zařazeni mezi „nemocné“ (mají přece diagnózu), divné či jiné. Stávají se skvělými adepty na šikanu.

Nálepka citlivky

Přemýšlím nad tím, proč my lidé, máme pořád potřebu označovat ty, co nezapadají do většinového systému. Místo abychom je podpořili a pomohli, ukazujeme na ně prstem.

A proč má společnost pocit, že u těchto lidí (nejde jen o děti) je něco špatně a měli by s tím něco udělat?

Citlivost je přece přirozená vlastnost každého člověka. Tak proč ji potlačovat léky, místo abychom se s ní naučili zacházet?

Můj pohled na toto téma je ten, že právě většinová společnost, by se měla naučit větší empatii a citlivosti. Vnímám to jako chybějící aspekt současné společnosti. Ale nechci být příliš pesimistická, za poslední léta vidím mírné zlepšení.

Jak to vnímáte vy?

Toužíte se dozvědět, zda patří vaše dítě mezi hypersenzitivní jedince?

Nebo vás zajímá, jestli vy sami jste hypersenzitivní? Vyplňte si kvíz, ve kterém si uděláte jasno.
Pokud ho vyplňujete jako dospělí, vyplňujte ho tak, jak si pamatujete, že jste to prožívali v dětství.

Kvíz se otevře na nové kartě kliknutím na obrázek.

V dalším pokračování vám řeknu o hypersenzitivitě něco víc, dozvíte se i nějaký příběh z mé terapeutické praxe i osobního života.

Zdroj informací: Hypersenzitivní děti, Antje Gertrud Hofmanová a moje terapeutická praxe v poradně.

Líbil se vám můj článek?

Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem. Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně pro ženy.

Jste-li žena, která už bouchla do stolu a řekla si DOST! – už konečně změním svůj život, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne.

Najdete v ní ženy na stejné vlně, takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky v oblasti zdraví, financí, podnikání či vztahů.

Možná byste se chtěli mrknout i na můj Instagram nebo Tiktok.

Mějte krásné a laskavé dny mezi svými bližními. Vaše

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.

Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Jste-li žena, která se konečně rozhodla udělat změnu ve svém životě a potřebujete k tomu trošku pošťouchnout, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne. 

Najdete v ní ženy na stejné vlně. Takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Najdete mě také na LinkedIn, InstagramuTiktoku

Komentáře