Hypersenzitivní dospělí – skrytí hrdinové naší společnosti

Z předchozích článků o hypersenzitivních jedincích už víte, co může trápit hypersenzitivní miminko, předškoláčka i teenagera. 

V tomto posledním článku, z řady o hypersenzitivních jedincích, vám pomohu více poznat hypersenzitivního dospěláka. A je klidně možné, že s vámi žije v domácnosti nebo právě vy patříte k hypersenzitivním dospělákům.

Pokud jste na předchozí články nenarazili a chcete si je přečíst, najdete je TADY.

Poznat hypersenzitivního dospěláka není jednoduché. Měl dostatek času, aby se naučil přizpůsobit většinové společnosti. Neblahé události v jeho dětství ho k tomu přímo nabádaly. Pojďme si ho tedy představit blíže. 

Projevy hypersenzitivního dospěláka

 • Tichý a plachý
  Už od dětství je velmi plachý. Dělá mu potíž oslovit jiné lidi jako první. Aby se choval přirozeně, musí na tom často mnoho let pracovat a zvyšovat si sebedůvěru.
 • Citlivý a empatický
  Od malička ho možná nazývali „citlivkou“. Nemá rád násilí, nespravedlnost a velmi ho to pobuřuje. Rád chrání slabší. Nerad chodí do kina na násilné filmy a nemusí horory.
 • Není soutěživý
  Tito lidé odmalička nesnáší soutěže. Nemají ambice vyhrávat a vyloženě se soutěživým akcím vyhýbají. Netouží být v něčem první, nedává jim to smysl. Také nemají rádi tlak na výkon. Jakmile jsou tlačeni časem nebo nárokem na výkonnost, ztrácí motivaci, protože mají pocit zahnání do kouta a propadají panice. Nesnáší spěch.
 • Mimoň
  Název není myšlen hanlivě ani urážlivě. Hypersenzitivní dospělí vytvářejí v ostatních dojem, že si žijí ve svém vlastním světě. Bývají často zamyšlení a cítí se přehlceni různými podněty zvenčí (internet, sociální sítě, média). Aby si uchovali zdravou mysl, unikají do jiných sfér. Zkrátka bývají „mimo“.
 • Přecitlivělý na hluk
  Mnoho z nich má absolutní sluch a každý sluchový nesoulad jako by jim týral sluchové orgány. Na zvuky, zvláště na ostré, vysoké a hlasité jsou velmi citliví. Mnohdy říkají, že jim to trhá uši nebo že je to bolí poslouchat. Pokud vám toto řeknou (nebo to slyšíte od svého dítěte), zcela jistě si NEVYMÝŠLÍ. Milují ticho nebo přirozené hlasy přírody (ptáci, řeka, potůček, šumění stromů). To je pro ně nejlepší odpočinkový relax a sluchová symfonie.

Hypersenzitivních dospělých si mnohdy ani nevšimnete

Snaží se být nenápadní. Patří mezi šedou eminenci, vždy někde vzadu. Tiše pozorují, co se děje na scéně. Do popředí se nikdy nehrnou. Svoji citlivost velmi dobře skrývají, protože se bojí, že by mohli být někým zraněni.

Moc dobře si to pamatují z dětství, kdy byli často terčem šikany a slovního ubližování pro svou jinakost.

Není neobvyklé, že dostávají zabrat i od svých učitelů. Také se bojí selhání. Mají strach ze zklamání a odmítnutí, což může pramenit z negativních událostí v dětství.

Jejich potíže jim pomáhá řešit kontakt s duchovním světem (meditace, různé typy duchovních technik, práce na sobě, terapie). Většinou pracují na svém spirituálním rozvoji.

Jsou to velmi přátelští lidé, ale čas od času se nutně potřebují stáhnout do soukromí. Mají velkou potřebu osobní svobody. Když je omezíte, rychle utečou.


Mohou se cítit rychle unavení. Proto i pro dospělé jedince je potřeba dbát na časté přestávky během dne. Potřebují to ke zklidnění a odstranění přehlcenosti vnějšími podněty. Díky tomu se zvýší jejich pracovní výkon.

Jak se pozná, že hypersenzitivní dospělý potřebuje odpočinek?

Jednoduše. Začne být velmi roztěkaný, neudrží myšlenkovou cestu a začne unikat do jiných světů. Zjistí, že druhou osobu neposlouchá nebo vůbec nevnímá, co říká. Přestane se soustředit a vypne.

Hypersenzitivní dospělí vnímají všechny podněty intenzivněji

Proto bývají tak často unavení nebo podráždění. Mnoho z nich má i léčitelské nadání nebo dar jasnozřivosti či energetického načítání. Už od malička si u nich můžete všimnout hlubokého cítění a jako by četli jiným emoce a myšlenky. Bohužel většina o tom neví a neuvědomuje si to, což je škoda.

Chybí jim disciplína

Což se nejvíce projevuje 

 • ve vztazích, bývají přelétaví,
 • tím, že si neumí ujasnit životní cíl,
 • ve financích – neumí plánovat, mají nutkání utrácet za nedůležité věci.

7 tipů pro hypersenzitivního dospělého

 1. Každý den dodržujte pravidelný denní režim.
 2. Co nejvíce choďte do přírody, k vodě nebo do lesa.
 3. Dbejte na to, abyste se každý den dostatečně vyspal/a.
 4. Ke zklidnění používejte meditaci nebo si začvičte (třeba 5 Tibeťanů).
 5. Co nejvíce odpočívejte a dělejte si přestávky v práci, abyste vypnul/a mozek. Potřebujete to.
 6. Když se cítíte přehlcená/ý, co nejdříve se stáhněte do samoty. Vyhýbejte se hluku, davu a spěchu.
 7. Pijte co nejvíce čisté vody. Vyhýbejte se kofeinu, alkoholu a konzumaci nikotinu či jiných návykových látek, nesvědčí vám.

Potřebujete se vypořádat se svými vnitřními pocity? Odblokovat strachy ze selhání, pocity viny nebo pocit, že nikam nepatřím a nikdo o mě nestojí?
S tím vám skvěle pomůže terapie EFT, doplněná Bachovými esencemiJe to velmi jednoduchá, rychlá a přitom účinná metoda. 
Chcete-li své vysoké citlivosti obrousit hrany a zharmonizovat ji do normálu, tato terapie je tou nejúčinnější a já vás ji velmi ráda naučím.

Chcete vědět, jestli vy nebo vaše dítě patříte mezi hypersenzitivní?

Vyplňte si kvíz a budete mít jasno.

Pokud kvíz vyplňujete jako dospělí, vyplňujte ho tak, jak si pamatujete, že jste to prožívali v dětství.

Přeji vám hodně krásných, láskyplných chvil mezi hypersenzitivními blízkými. Je darem být jim nablízku.

Chcete, aby vám žádný článek neunikl? Přihlaste se k odběru novinek. O novém článku budete vědět hned.

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem. Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Jste-li žena, která se konečně rozhodla změnit svůj život, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne.

Najdete v ní ženy na stejné vlně. Takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Najdete mne také na Instagramu LinkedInu nebo Tiktoku.

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.

Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Jste-li žena, která se konečně rozhodla udělat změnu ve svém životě a potřebujete k tomu trošku pošťouchnout, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne. 

Najdete v ní ženy na stejné vlně. Takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Najdete mě také na LinkedIn, InstagramuTiktoku

Komentáře