5 věcí, které potřebuje hypersenzitivní předškolák, aby byl spokojený

V předchozích dvou článcích o hypersenzitivních dětech (Ovládnou náš svět hypersenzitivní dětiProč pláče vaše hypersenzitivní děťátko) jste se dozvěděli, jak specifické je vnímání hypersenzitivních miminek a malých dětí a pár tipů, jak jim ulehčit život, aby se cítili lépe.

V tomto článku se zaměříme na vysoce citlivé předškoláky. Hypersenzitivní děti bývají obecně raději v ústraní. Často se jim dostává označení plachý, samotářský, tichý podivín, vystačí si sám se sebou, žije si ve vlastním světě. Milují hru o samotě a jen málokdy vpustí do svého světa někoho jiného.

Hra, je pro ně, stejně jako pro dospěláka, něco ve smyslu duševní hygieny. Když se hluboce soustředí na hru, dojde k “odpojení” mysli, čímž relaxují a uzdravují se. Snažte se tedy tento způsob odpočinku respektovat a pokud potřebujete, aby dítě hru ukončilo, jděte na to pomalu a postupně. Okamžité ukončení hry pro ně může být šokem.

Tyto děti mají silně rozvinutou fantazii a hluboké vnímání. Díky své výjimečné vnímavosti jsou schopny rychle analyzovat všechny situace, které se kolem nich dějí. Což může být výhodou, ale taky nevýhodou, protože se neumí oddělit od podnětů, které k nim zvenčí přichází. Neumí zpracovat každodenní stres. Proto je skvělé, když mají rodiče, kteří jim v tom zpočátku pomáhají. Zejména odrazit každodenní stresující realitu, než získají větší jistotu a sílu zpracovat ji.

Není však vhodné, abyste své dítě chránili před stresem z okolí až moc, abyste ho nechovali jak v bavlnce. Protože byste mu tím připravili perné chvíle v budoucnosti. Bude velmi bezradné, bezmocné a zmatené.

Jak to teda mám udělat? Chránit nebo nechránit?

Chránit ano, ale pomaloučku a jistě připravovat k samostanosti. Hypersenzitivní předškolák potřebuje být postupně vedený k co největší samostatnosti tak, aby si zvykl a zbavil se strachu.

Potřebuje co nejvíce podpory od rodičů. Když se mu nějaká činnost nedaří, oceňte to, co již zvládl, povzbuzujte ho, podporujte růst jeho sebevědomí. Dodávejte mu důvěru v to, že vytyčený úkol nakonec zvládne. Zdůrazňujte důležitost individuality a to, že se nemá srovnávat s jinými dětmi (a vy to také nedělejte), protože každý potřebuje na splnění úkolu jiný čas i jiný způsob. Všechno je v pořádku. Pěstujte v něm pocit jedinečnosti.

Vysoce citlivé děti mají rády harmonické prostředí jak po stránce mentální (vnímají dusnou atmosféru), tak fyzické (nepořádek a špína). Možná už jste si všimli, že když má ušpiněné boty nebo nohavici od bláta, velmi těžce to nese a žádá jiné oblečení. Kojenci vadí i vlhká, počůraná plenka a hned to dává najevo pláčem. 

Snažte se své vysoce citlivé dítě nepřetěžovat. Nenuťte ho chodit do mnoha kroužků. Potřebuje hodně odpočinku. Čím více podnětů z okolí, tím víc jich musí zpracovávat a tím je více unavené. K odpočinku potřebuje samotu a klid. Respektujte to. 

Jste-li maminkou takového dítěte, měla byste mu pomoci vypěstovat dostatečnou sebelásku a sebevědomí. Abyste mu ho mohla poskytnout, musíte jej mít vy sama. Vaše vysoce citlivé dítě je vaším učitelem, který přišel proto, aby otevřel vaše srdce, které jste si v minulosti zavřela.

5 věcí, které nutně potřebuje váš vysoce citlivý předškoláček

  • Každodenní pobyt venku v přírodě na čerstvém vzduchu. Předškolní děti vnímají jemnohmotné energie, milují telepatickou komunikaci s rostlinami, stromy, zvířaty i kameny. Načerpávají díky tomu energii.
  • Ukažte mu jasné hranice, nastavené s láskou. Hranice mu dávají pocit bezpečí. Jasně stanovit – tohle ANO a tohle NE a trvat si na tom.
  • Dejte mu dostatek tělesného kontaktu. Potřebuje cítit lásku a vaše něžnosti.
  • Aby se cítil bezpečně, potřebuje mít nastavený pevný denní režim. Rituály jsou pro něj velmi důležité. Mít jasno v tom, co už bylo, co se děje teď a co bude za hodinu nebo zítra.
  • Mívá hodně strachů a nejistot. Pokud nemůže spát, dovolte mu občas vlézt si k vám do postele a nezakazujte mu to. Pokud to není každodenní zvyk, pak je to v pořádku. Samozřejmě je na vás, jak daleko to necháte dojít ;-).

Váš předškolák může mít potíže zvládat zátěžové situace, které přináší běžný život. Proto je skvělé, když ho naučíte tyhle stresy odbourávat a rychle zpracovat. Když ho budete před nimi nepřiměřeně chránit, naučí se před nimi utíkat a neřešit je. A to byste asi nechtěli. 

Nejí maso? Nenuťte ho

Všímejte si, co vaše dítě jí a co ne. I tohle je jejich způsob, jak reagují na stresory v potravě. Možná, že právě vaše dítě odmítá jíst maso. Vnímá z něj negativní energii, která vzniká při zabíjení zvířete nebo jeho dřívější, utrápený život. Respektujte to a nabídněte mu místo masa jinou náhražku. 

Pokud ho donutíte jídlo sníst, (což se může dít i ve školce, kde se ho nikdo neptá, co chce a co ne) pak může reagovat bolestmi bříška, nevolností, nafouklostí břicha, různými ekzémy nebo alergiemi na konkrétní potravinu.

Pro vaše dítě je také velmi důležité mít dostatek tekutin – zejména VODU. Je vhodné, co nejvíce omezit sladké tekutiny, protože cukr může způsobovat zvýšený neklid a hyperaktivitu. Stejným způsobem na vaše dítě může působit i nedostatek pohybu.

Co vašemu dítěti prospěje?

  • Blízký kontakt se zvířaty – pokud není možné pořídit dítěti domácího mazlíčka, umožňujte mu co nejčastější kontakt s jakýmikoliv zvířaty v okolí.
  • Odpočinek – velmi užitečné pro vaše dítě mohou být různá relaxační cvičení, jóga, meditace.
  • Hodně spánku a pravidelný režim – dodržovat pravidelný režim spánku.
  • Dotýkejte se ho, potřebuje cítit blízkost. Můžete to zkusit prostřednictvím masáží.
  • Potřebuje komunikovat s jinými lidmi, ideálně pozitivními.
  • Přírodní oblečení – respektujte jeho výběr oblečení (přírodní vlákna, hebké oblečení).
  • Radujte se s ním, dopřejte mu hodně smíchu.

Nezapomínejte na to, že vaše dítě velmi citlivě vnímá i podprahovou komunikaci, hlavně slovní agresi, když se s partnerem hádáte. Vycítí i nevyřčené napětí. Neumí si od nich udržet odstup a časem dojde k agresivnímu výbuchu.

Příště si povíme více o vysoce citlivých školácích.

Zdroj informací: Hypersenzitivní děti, Antje Gertrud Hofmanová a moje terapeutická praxe v poradně.

Toužíte se dozvědět, zda patří vaše dítě mezi hypersenzitivní jedince?

Nebo vás zajímá, jestli vy sami jste hypersenzitivní? Vyplňte si kvíz, ve kterém si uděláte jasno.
Pokud ho vyplňujete jako dospělí, vyplňujte ho tak, jak si pamatujete, že jste to prožívali v dětství.

Kvíz se otevře v novém okně po kliknutí na obrázek.

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem. Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebookové stránce Hana Randáková/Průvodkyně pro ženy.

Jste-li žena, která řekla DOST! a chce konečně změnit svůj život, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne.

Najdete v ní ženy na stejné vlně, takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se nic nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jste ochotná do sebe investovat čas i peníze, protože se máte ráda. Máte chuť udělat první krok – rozhodnutí ke změně?

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých podnětů a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Možná byste se chtěli mrknout i na můj Instagram nebo Tiktok.

Užívejte si blízkost svých hypersenzitivních blízkých a mějte pohodové dny. Vaše

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.

Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Jste-li žena, která se konečně rozhodla udělat změnu ve svém životě a potřebujete k tomu trošku pošťouchnout, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne. 

Najdete v ní ženy na stejné vlně. Takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Najdete mě také na LinkedIn, InstagramuTiktoku

Komentáře