Ovlivňují myšlenky náš život?

Není to tak dlouho, co jsem byla egoisticky přesvědčená o tom, že všechno, co si naplánuji zvládnu, a nic mi v tom nezabrání.

Byla jsem tak hodně pohlcená svou novou rolí terapeutky, těmi novými otevřenými dveřmi do rajské zahrady, že jsem si myslela, že se mi nemůže nic stát. Více než půl roku jsem střídala jeden kurz za druhým. Kineziologie One Brain, kurz Bachových esencí, kurz regresních terapiídalších.

Byla jsem lačná po vzdělání, nadšená z úžasných účinků všech těch technik a terapií, také skvělých spolužáků a všechny nabyté znalosti jsem nedočkavě aplikovala v praxi. Chodila jsem z jedné práce (lektorka) do druhé práce (terapeutka) a domů až někdy večer.

V té euforii jsem si vůbec nevšimla, že mi dochází dech. Nebo spíš síly. Když už jsem si to začala uvědomovat, v duchu jsem si říkala: „Vydrž, brzy už budou Vánoce a odpočineš si…“.

OMYL

To jsem si myslela JÁ (zase to ego). Jenže mé tělo si myslelo ZCELA něco jiného. Za pár dní se ozvala tak silná bolest zad, která se střídavě stěhovala od krku přes hrudník až po bedra, že jsem nakonec byla nucena skončit v posteli. Ani sedět mi nebylo dovoleno. Ležela jsem jako prkno a užívala si každou vteřinu bez bolesti. Bylo jich sakra málo! Mé tělo mělo se mnou úplně jiné záměry, než moje EGO.

Moje tělo mě chtělo přimět k pokoře. Abych se nad sebou zamyslela, že bych měla něco změnit a příště třeba dělat i jinak. Jenže tu byl jeden škodící brouk v hlavě (teda bylo jich stovky). Pokora se nekonala. Naopak přišly myšlenky, které se mi hemžily v hlavě (co taky jiného dělat, když ležíte v postelí a koukáte do stropu) a držely mě v roli oběti:

Co jsem komu udělala, že teď musím tak trpět! Chtěla jsem pomáhat lidem a místo toho tady teď ležím jak placka a ani se nehnu! Za dobrotu na žebrotu!“ No klasika, asi to znáte. Chudáček jak vyšitý 🙂 Tahle fáze mi trvala dost dlouho. Asi 4 týdny. Běhala jsem po doktorech, masážích a rehabilitacích a bolesti se neustále vracely. A stále jsem skučela, jaký jsem chudák 🙂 Nechápala jsem proč? Co dělám špatně? Vždyť se tak snažím!!! ALE

Klíč k mému zdraví byl ukrytý v MÉ HLAVĚ!

Jedno ráno už jsem ze vší té bolesti byla otrávená a hodně vyčerpaná a tak jsem si vytáhla karty Tarot Zen od Osho. Nádherné karty. Ráda je používám vždy, když hledám nějaké odpovědi, umí mě krásně nasměrovat. Vyložila jsem si tedy 3 karty. Jen tak, na otázku: „Co mám dělat, abych byla zdravá?“ A objevily se mi tyto karty:

Když jsem je viděla, bylo to pro mě jako rána palicí do hlavy. Konečně mi všechno došlo. Potřebovala jsem zpomalit, přemýšlet a pak se uzdravím.

JE TO V TĚCH MYŠLENKÁCH!

Musím je změnit!

Uvědomila jsem si, jak vždycky své klienty motivuji k tomu, aby mysleli pozitivně, že je to velmi důležité pro psychickou pohodu a pak, když člověk upadne do bolesti, všechno se najednou rozplyne jak pára nad hrncem. Bylo to pro mne velké poučení a najednou přišla i ta pokora a s ní následně i uzdravení.

Nebudu vás tady zdržovat vyprávěním celého příběhu, ani tím, jak jsem se nakonec rychle uzdravila (to je na delší povídání), spíše bych se ráda zdržela u tématu JAK MOCNÁ dokáže být myšlenka

Kdysi, před mnoha lety, jsem byla na jednom úžasném kurzu, který mi změnil život v pozitivním slova smyslu. Jmenoval se Silvova metoda. Šlo o výuku speciálních technik práce s vlastním mozkem, většího využití mozkové kapacity formou aktivní relaxace. To bylo poprvé, kdy jsem se dozvěděla něco o pozitivních a negativních myšlenkách. Dnes se s těmito termíny setkáváme celkem běžně. Lektorka nám tehdy sdělila, že nějakým výzkumem bylo prokázáno, že

pozitivní myšlenka je 200x silnější než negativní

což je pro nás pozitivní zpráva. I tak je ale velmi dobré sledovat, o čem během dne přemýšlíme, jestli se oceňujeme nebo si naopak ubližujeme různými nadávkami anebo jak hodně si bereme k srdci různé poznámky nebo urážky od jiných. Do dalšího víkendu jsme dostali úkol sledovat ty myšlenky a zapisovat si (pokud to půjde) co nám kdo říká, o čem přemýšlíme atd. .

TO BYL ŠOK!

Zkuste to někdy taky. To se o sobě dozvíte věcí! – omlouvám se, budu citovat své niterné myšlenky z roku 1994 🙂 Začalo to už ráno před zrcadlem. Moje hlava se při pohledu do zrcadla hemžila myšlenkami:

Ježíš, ty zas vypadáš! Podívej se na ten velký za*ek v té sukni. Vezmi si radši něco jiného. No jo, to jsou ty 3 knedlíky co jsi včera snědla! Ty jsi prostě neschopná, hrozná a ještě k tomu tlustá!“

A takhle to pokračovalo celý den! Večer jsem byla úplně unavená z toho – ne, jak mi ubližují jiní, ale jak

UBLIŽUJI SAMA SOBĚ!

Na kurzu jsme se tehdy naučili, že bychom měli ty negativní myšlenky nahradit pozitivními. To znamená, že když tu negativní zaznamenáme, měli bychom ji „vymazat“ a ihned nahradit opačným, pozitivním významem a vtisknout do toho i pozitivní emoci. Toto byl základ změny mého myšlení na celý život, který se mi už v mnoha situacích vyplatil. Pozitivní myšlenky jsou totiž zodpovědné za váš životní růst, vaši životní pohodu a hlavně

za vaše zdraví 

Teď jsem zmínila to, jak člověk slovy ubližuje sám sobě, někdy se to děje, aniž by si to uvědomoval, a někdy nám to do hlavy naprogramuje někdo jiný. Opakuje to před námi tak dlouho, až nakonec uvěříme tomu, co on říká.

Pár let zpátky jsem pracovala jako sociální pracovnice – terapeutka v poradně pro osoby ohrožené domácím násilím. Šlo zejména o ženy. Mnohdy velmi vzdělané i z tzv. „vyšších vrstev“. Slyšela jsem stovky stesků jak říkají:

Vůbec nechápu co se se mnou stalo? Byla jsem normální, sebevědomá ženská, jezdila jsem po světě, mluvím 3 jazyky, řídila jsem auto a byla samostatná…. Než jsem HO poznala. Nejprve byl tak skvělý a úžasný a pak mě začal ponižovat.“

Když vám někdo 2, 3, 5 let říká jak jste neschopná, hloupá, nikoho nezajímáte, radši buďte zticha a nic neříkejte, auto stejně řídíte blbě, tak toho radši nechte, abyste ho nerozbila jako posledně, když jste ho škrábla o tu popelnici a že jak jezdíte do zahraničí, tak stejně tam jezdíte užívat si s chlapama a zkrátka do práce už chodit nebudete, protože tam pracují muži…

ANO, po těch letech, se budete cítit jako hloupá, neschopná atd…tak, jak on to chtěl. Slovní manipulace jak vyšitá.

TOHLE JE SÍLA NEGATIVNÍ MYŠLENKY

Uvědomujme si každý den, každou hodinu i každou minutu na co myslíme, protože naše dnešní myšlenky ovlivňují naši zítřejší budoucnost. A jen my sami o tom můžeme rozhodnout.

Pokud se vám můj článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet. Najdete mne také na Facebooku na stránce Hanara.terapie 

Nebo ve skupině S Hankou na kafe – je určená pro ženy, které se cítí osamělé.

Jsem zkušená terapeutka a lektorka, autorka e-Booku zdarma Pryč s manipulací, který vám pomůže praktickými tipy, jak se postavit manipulantovi >> Mou vášní je pomáhat lidem nalézt ztracené sebevědomí a lásku k sobě. Můj příběh najdete zde >>
Komentáře
  • TOUŽÍTE umět „odpálkovat“ manipulátora?

    Chcete mít sebevědomí v komunikaci? Nevěříte si a necháte se "utlouct" argumenty? Dostanou vás ostatní vždy tam, kde chtěji? ZMĚŇTE TO!

  • Potkáme se na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie