Jak vnímá svět hypersenzitivní školák a teenager

Hypersenzitivním školákům a teenagerům není lehké porozumět

Ani oni sami si většinou nerozumí a jejich emoce lítají ode zdi ke zdi. Pokud jste rodič a máte takového teenagera doma, tak vás to může dohánět k šílenství. Věřím, že po přečtení článku získáte více porozumění pro jeho vnitřní pochody.

Z předchozích článků o hypersenzitivitě (Ovládnou náš svět hypersenzitivní děti, Proč pláče vaše hypersenzitivní děťátko5 věcí, které potřebuje váš hypersenzitivní předškolák) víte, že vysoce citlivé děťátko poznáme už v prenatálním věku, kdy mamince mění chutě, potlačuje její oblibu v hlasité hudbě, a že když se narodí, potřebuje mít hlavně hodně lásky, cítit se bezpečně a mít jasně nastavené hranice.

Liší se nějak potřeby hypersenzitivního školáka nebo teenagera od menších dětí?

Pro většinu dětí bývá nástup do školy přelomovým okamžikem. Ať už je to základní anebo střední škola. Některé děti ho zvládají lépe, jiné hůř. Pro ty hypersenzitivní, je toto období mnohonásobně náročnější. Když si uvědomíte, jak funguje školský systém nastavený v ČR, tak vám to musí být jasné.

Neustálé srovnávání dětí mezi sebou, práce je orientovaná na výkony, jsou vyzdvihováni ti, co pracují rychle a bezchybně. Na chyby se upozorňuje nahlas a přede všemi.

 

Hypersenzitivní školáci holčička a chlapeček

S takovým nastavením se hypersenzitivní jedinci jen těžko vyrovnávají. Pokud se na počátku jakkoliv snažili, tak se postupem času snaha častokrát mění v apatii a smutek. Jejich spolužáci po čase zjistí, jak jsou tyto děti citlivé a stávají se terčem posměchu. Zesměšňují je, posmívají se jim nebo je dokonce šikanují. Bohužel nejen spolužáci, ale i učitelé. Znám nejeden takový případ. 

Obojí zažily mé děti.

Dcera si prožila šikanu spolužáků ve třídě víceletého gymnázia a syn od učitelky ve 4. třídě základní školy. Syn je výtvarně nadaný, ale pečlivý puntičkář, který chce mít vše co dělá, (i své obrázky) vyšperkované do posledního detailu. Učitelka ho stále shazovala před třídou, že se se vším patlá, že je pomalý. Vygradovalo to tím, že odmítal chodit do školy a skončil u psycholožky.

Dcera z gymnázia nakonec odešla na jinou školu, kde byla nadšená a u syna jsme to naštěstí vyřešili s učitelkou. 

Kdybych tehdy měla znalosti a dovednosti, které mám dnes, naučila bych své děti EFT a namíchala jim Bachovy esence. Je to skvělá metoda, která pomáhá odbourávat a zpracovat negativní emoce a zvýšit si sebevědomí.

Možná také zažíváte právě něco podobného. Vaše, vysoce citlivé dítě, totiž odmítnutí spolužáků nebo různé útrapy, kterými si prochází, prožívá mnohem silněji než ostatní děti.

Říkají učitelé něco podobného o vašem dítěti?

  • Žije si ve svém vytvořeném světě.
  • Nedává pozor, pořád o něčem sní nebo kouká, kde co lítá.
  • Je to lempl, je líný, místo aby přemýšlel, tak se radši 3x zeptá.
  • Je hrozně tichá, drží se zpátky a ani se nepřihlásí.
  • Věčně nedává pozor.

Máte pocit, že má vaše dítě panický strach z posměchu?

Možná proto, že už se s ním někdy setkalo. Proto může mít dojem, že si s ostatními nerozumí, že si s nimi nemá co říct. Může z nich mít strach. Většinou si více rozumí se staršími dětmi nebo s dospělými. 

Pokud jste právě teď v situaci, kdy zvažujete nástup do základní školy, pak je dobré poradit se s odborníkem. Psychologové většinou u takto citlivých jedinců doporučují dát dítěti odklad školní docházky, aby bylo mentálně vyzrálejší a lépe se zvládlo s těžkostmi každodenních dní vyrovnat. Za pomocí EFT terapie se s tlakem i těžkostmi vyrovnávají mnohem lépe a rychleji.

Hypersenzitivní školák

Hypersenzitivní děti nejsou agresivní

K agresi je dokáže vyprovokovat silně stresující prostředí, když tlak na ně překročí hranici únosnosti. Pak dojde ke zkratu. Proto je dobré takovým momentům předcházet a naučit dítě uvolňovat stres nějakým konstruktivním způsobem. 

Pro některé hypersenzitivní děti se školní tlak na výkon může stát až nesnesitelným.

Začnou zaostávat za ostatními, protože probíraná látka je absolutně vzdálená od témat, které jsou zajímavé a důležité pro ně. Vzhledem k jejich vnitřnímu napojení na přírodu, vynikají většinou
v předmětech, které se dotýkají tématů přírody.

Jsou hypersenzitivní lidé asociálové?

Ne, nejsou. Jen je pro ně komplikovanější najít si blízkého kamaráda, s kterým si budou rozumět. Pokud se zadaří a najdou ho, vytvoří si s ním velmi silné pouto. Pokud je tento kamarád zradí, velmi trpí a odepíšou ho. Těžko odpouští. Neumí to.

Hypersenzitivní chlapec s mobilem

Hypersenzitivní jedinci jsou obdařeni velkými dary

Zejména schopností číst myšlenky a energie z okolí. Okamžitě vycítí jakoukoliv disharmonii nebo když jim někdo lže či mlží. Proto si dávejte před nimi pozor jak a o čem přemýšlíte.

Když vejdou do místnosti plné cizích lidí, okamžitě ví, “kdo je kdo”.

Na hony daleko vnímají negativní energii, sálající z toxických lidí a odmítají se s nimi stýkat. (I když se jedná blízké příbuzné či prarodiče) Respektujte to. Setkávání s těmito lidmi je velmi vyčerpává.

Nutně potřebují fungovat v laskavé a přijímající atmosféře, být v klidném prostředí, mít jasně stanovený harmonogram dne. Změny a nepravidelnost je vyhazuje z rytmu a klidu. Aby se uklidnili, stahují se do samoty, která jim pomáhá znovu načerpat energii.

Dejte jim k tomu dostatečný prostor

Umožňujte jim dostatek pohybu, pomůže jim to uvolnit přesycený nervový systém.

To, že právě nic nedělají neberte jako lenost, ale nutnost k vyčištění hlavy a uvolnění napětí těla i mysli. Potřebují odpočívat mnohem více než ostatní děti.

Příště vám řeknu něco o hypersenzitivních dospělácích. O tom se mi bude dobře psát, protože mezi ně také patřím.

Chcete vědět, jestli vy nebo vaše dítě patříte mezi hypersenzitivní?

Vyplňte si kvíz, ve kterém si uděláte jasno.

Pokud si ho děláte jako dospělí, vyplňujte ho tak, jak si pamatujete, že jste dané situace prožívali v dětství.

Grafika ke kvízu Je moje dítě hypersenzitivní

Ke kvízu se dostanete kliknutím na obrázek

Užívejte si blízkost svých hypersenzitivních blízkých a mějte pohodové dny. Vaše

Jsou pro vás mé články zajímavé?
Chcete být mezi prvními, kdo je bude číst? Přihlaste se k odběru novinek a nový článek poletí ihned k vám.



Zdroj: Hypersenzitivní děti, Antje Gertrud Hofmanová a moje terapeutická praxe v poradně.

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.

Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Chcete se mnou zůstat v kontaktu? Moji FB stránku najdete pod názvem Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Může se podívat i na mé ostatní sítě LinkedIn, InstagramYouTube.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *