Manipulace zabiják sebevědomí

Sebevědomí je v dnešní době hodně frekventované slovo.  Kdo ho nemá, jakoby nežil, nepatřil do dnešní uspěchané doby a společnosti. Když si pročítáte inzeráty s nabídkami práce, tak na vás vyskakují slovíčka – mladý, flexibilní, dynamický, akční, sebevědomý. Většina lidí se však s těmito slovíčky ztotožnit nedokáže, mají strach na tyto inzeráty odpovědět, protože uvnitř sebe cítí něco úplně jiného – nejistotu, strach, úzkost a nedůvěru v sebe sama.

poznáváte se v tom?

Předpokladem pro to, aby se nám v životě dařilo, je zdravé sebevědomí. Ten, kdo má zdravé sebevědomí, umí být na sebe hrdý, když se mu něco podaří.

Jelikož jsme už od raného dětství pod tlakem srovnávání s vrstevníky, většině lidí sebevědomí schází. Nevěří si, cítí se méněcenní anebo úplně bezcenní nebo dokonce neviditelní.

Někteří lidé hledají své poztrácené sebevědomí na dně skleničky s alkoholem anebo unikají do jiného světa za pomocí léků, drog anebo počítačových her. Tady se cítí dobře, mají pocit přijetí nebo alespoň na čas utlumí nepříjemné pocity, které je trápí.

Slovo sebevědomí se často hází do jednoho pytle s arogancí, sebestředností či nadřazeností nad jinými. Ovšem to je velký omyl. Sebevědomí vždy staví na reálných úspěších, schopnostech člověka, a také hmatatelných důkazech o tom, co dokázal. Uvědomuje si své schopnosti a vlastní hodnotu. Oprávněně na sebe může být hrdý.

Zdravé sebevědomí není vrozené,
ale je důležité vědět to, že se DÁ NAUČIT/NATRÉNOVAT

Co znamená věřit si?

Možná už vám v životě stokrát nebo tisíckrát říkali: „víc si věř a ozvi se!“. Hmm, to se jim to lehce řekne, ale v takových věcech si neporučíte. Když nemáte sebevědomí na to, abyste se ozvali, tak si ho zkrátka NENAKRESLÍTE Buď ho máte nebo ne.

Když ho nemám, tak nejsem schopna se ozvat. Pro osoby, které jsou od přírody vlastníky běžného sebevědomí, je velmi těžké pochopit, že to někdo NEDOKÁŽE! Že nezvládne dát najevo – tohle se mi nelíbí, tohle nedělej, takhle to nechci, je to nespravedlivé apod.

Abychom si více věřili a dokázali říct vlastní názor či hájit své zájmy, je k tomu potřeba získat více vnitřní síly a zdravější sebevědomí.

Vnitřní síla je ukryta uvnitř každého z nás. Abychom ji ale našli, je potřeba hledat hluboko v nitru. Ve SVÉM NITRU. A to nebývá nic veselého ani příjemného. Nebudu vás chlácholit. Je třeba se „prohrabat“ těmi temnými zákoutími, prokopat tunel ke světlu.

Najít ten náš diamant, který je schovaný pod hromadou černého uhlí.

Ale JE TAM!
Věřte mi, každý ho tam máte!
Jen se bojíte, že si od toho uhlí zašpiníte ruce

Ale představte si, že nesete černou „diamantovou bramboru“ ven na světlo, tam ji oprášíte, umyjete, obrousíte a zahrnete slunečním světlem. V té chvíli se z ní stává nádherný, třpytivý poklad. Ta původně černá špína je naším drahokamem. 

A ten poklad bychom neobjevili, kdybychom „nekutali“ v té tmavé jeskyni a také kdybychom s ním nevyšli na světlo. To, že s tím vyjdete ven, na „své vlastní světlo“, tj. že si tu temnou stránku zvědomíte, vám dává šanci zpracovat vaše strachy, smutky a obavy tady a teď.

Otevírá vám to cestu k vlastnímu sebepoznání a rozvoji, k přijetí sebe sama
i s těmitemnými stránkami

Každý z nás, ty temné stránky má, a je to tak v pořádku. Záleží však na tom, jak se k nim postavíme. Někdo je skrývá, protože se za ně stydí a ten, kdo získá odvahu je zveřejní a přijme je jako součást sebe sama. V tuto chvíli se mu velmi uleví po psychické stránce. Ztratí pocity viny. A tady je právě to místo, kde bychom měli hledat vnitřní sílu.

Když nalezneme sebe sama v přijetí

Jak praví jedna moudrá věta: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Opravdu je to tak. Vždy však záleží na našem postoji k celé situaci. Může to být zkušenost, ze které se poučím a příště se budu chovat jinak anebo katastrofa, ze které vyjdu jako chudinka, oběť a budu vyžadovat po okolí, aby mě litovalo.

V každé situaci máme volbu.

I to, že se NIJAK NEZACHOVÁME  je náš způsob volby

Někdo právě to NIC NEUDĚLÁNÍ dělá úmyslně, aby manipuloval druhým člověkem. Užívá si svou roli oběti a žádá od druhých, aby mu pomáhali a neustále ho vytahovali z „bryndy“.

Technik, které manipulátoři na nás používají je spousta. např.:

  • vyvolávání pocitu viny

  • touha mít nad druhým absolutní kontrolu

  • úmyslně zatajují důležité informace

  • vyhrožují různými způsoby

  • rychle mění chování od nekonečného MILUJI TĚ k okamžitému nenávidím tě a zabiju tě!, budeš pykat! apod.

Možná jste výše četli věty, které vám dost povědomě připomínaly vašeho blízkého nebo někoho ze známých. Možná nějakého politika :-).

Chcete si být jisti, že se jedná o manipulátora?

UDĚLEJTE SI TEST a zjistíte to HNED

Pokud toužíte změnit svůj život k lepšímu a naučit se strategie jak na to, informace najdete

v mém e-booku ZDARMA

Pryč s manipulací aneb 5 osvědčených tipů jak odzbrojit manipulátora.

Ubránit se manipulátorovi není úplně jednoduchá věc. Chce to trénink a vyšší sebevědomí. Proto člověk, který má sebevědomí na bodu mrazu a cítí se jako outsider, téměř nemá šanci se manipulátorovi postavit, protože vždy z komunikace vyjde s myšlenkou – můžu za to já. Kdybych …, tak by….

A to je právě cíl manipulátorovy komunikace

Vyvolat pocit viny, aby nad námi získal převahu. My jsme nabrali plný kopec nejistoty a on je „na vítězném koni“.

Běžná většina manipulátorů nepoužívá fyzické násilí, pouze slovní, nicméně i to stojí za to. Pokud se jedná o vašeho nejbližšího, který s vámi dlouhá léta manipuluje, tak to na vás bude mít nedozírné následky ve formě zcela potlačeného sebevědomí. Nebudete si věřit, budete se cítit jako NICKA, NULA (možná vám to tak i říká, že?).

ALE VY NEJSTE ŽÁDNÁ NULA!

Vzpomeňte si na ten diamant, o kterém jsem psala na začátku. Ten ve vás OPRAVDU JE. Jen tomu díky té manipulační sugesci nevěříte.

Vím, o čem mluvím (píšu). Mnoho let jsem pracovala s oběťmi domácího násilí. A ty zažívaly opravdu těžkou manipulaci ze strany svých partnerů.

Mám pro vás ale dobrou zprávu! Znovu vám zopakuji, co už bylo řečeno na začátku! Sebevědomí se dá zvýšit!

BÝT VÍC SEBEVĚDOMÝM SE DÁ NAUČIT!

Ale není to hned. To, že vám sebevědomí někdo snížil se také nestalo přes noc. Proto je třeba trpělivosti a pracovat na sobě. Už jen to, že si uvědomujete, že vaše sebevědomí není tam, kde by mělo být, je velký krok, který jste učinili. Tím uvědoměním odstřihnete minulost a tady a teď se můžete rozhodnout ke změně. K posunutí se dál k jinému, lepšímu životu. K životu bez ponižování a manipulace. Nevěřte tomu, že kvůli vám se manipulátor změní.

NENÍ V NAŠICH SILÁCH ZMĚNIT JINÉHO ČLOVĚKA

A pokud bychom po tom toužili, pak už to zavání manipulací :-). Můžeme změnit jen sami sebe. Nejtěžší je se rozhodnout.

Vám, které můj článek aspoň trošičku motivoval nebo dodal energii k jakékoli akci, gratuluji a držím palce, abyste vytrvali. Jsem v tom s vámi a jsem tu pro vás. Děkuji, že jste dočetli až sem. Věřím, že to nebyla náhoda.

Jestli teď má slova padly na úrodnou půdu a vy jste se rozhodli svůj život změnit a pracovat na sobě, bude mi ctí, pokud si jako mentora/průvodce zvolíte mne.

Pro terapii se můžete rozhodnout  <<ZDE>>

Pokud se vám můj článek líbil, prosím o sdílení a jestli máte pocit, že souzníte s mými myšlenkami, můžete se více dozvědět na mém blogu www.hanarandakova.cz, či na mé Facebookové stránce Hana Randáková Průvodkyně vědomých žen.

Také vás zvu do ženské terapeutické skupiny Jak se stát vědomou ženou, kde sdílíme zkušenosti s různými tématy, nejen o manipulaci, ale i jiné bolístky. Ženy ve skupině jsou velmi přátelské a je tam skvělá atmosféra. Přijďte nahlédnout. Odejít můžete kdykoli.

Mějte krásné dny bez manipulace

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>
Komentáře