Manipulace zabiják sebevědomí

Sebevědomí je v dnešní době hodně frekventované slovo.  Kdo ho nemá, jakoby nežil, nepatřil do dnešní uspěchané doby a společnosti. Když si pročítáte inzeráty s nabídkami práce, tak na vás vyskakují slovíčka – mladý, flexibilní, dynamický, akční, sebevědomý.

Mnoho lidí se však s těmito slovíčky ztotožnit nedokáže, mají strach na tyto inzeráty odpovědět, protože uvnitř sebe cítí něco úplně jiného – nejistotu, strach, úzkost a nedůvěru v sebe sama.

Připadá vám to povědomé?

Předpokladem pro to, aby se nám v životě dařilo, je zdravé sebevědomí. Ten, kdo má zdravé sebevědomí, umí být na sebe hrdý, když se mu něco podaří.

Jelikož už od raného dětství jsme pod tlakem srovnávání s vrstevníky, většině lidí sebevědomí schází. Nevěří si, cítí se méněcenní, bezcenní nebo dokonce neviditelní.

Někteří lidé hledají své poztrácené sebevědomí na dně skleničky s alkoholem anebo unikají do jiného světa za pomocí léků, drog či počítačových her. Tady se cítí dobře, mají pocit přijetí nebo alespoň na čas utlumí nepříjemné pocity, které je trápí.

Zdravé sebevědomí není vrozené, ale dá se natrénovat

Slovo sebevědomí se často hází do jednoho pytle s arogancí, sebestředností, egoismem či nadřazeností nad jinými. Ovšem to je velký omyl. Sebevědomí vždy staví na reálných úspěších, schopnostech člověka, a také hmatatelných důkazech o tom, co dokázal. Uvědomuje si své schopnosti a vlastní hodnotu. Oprávněně na sebe může být hrdý.

 

Co znamená věřit si?

Možná už vám v životě stokrát nebo tisíckrát říkali: „Víc si věř a ozvi se!“. Hmm, to se jim to lehce řekne, ale v takových věcech si neporučíte. Když nemáte sebevědomí na to, abyste se ozvali, tak si ho zkrátka NENAKRESLÍTE Buď ho máte nebo ne.

Když ho nemám, tak nejsem schopna se ozvat.

Důvodem bývá většinou traumatizující událost v dětství nebo život s osobou, která vámi manipulovala. Malé děti manipulaci odhalit neumí. To mnohdy nezvládnou ani dospělí.

Pro osoby, které jsou od přírody vlastníky běžného sebevědomí, je velmi těžké pochopit, že to někdo NEDOKÁŽE! Že nezvládne dát najevo – tohle se mi nelíbí, tohle nedělej, takhle to nechci, je to nespravedlivé apod.

Abychom si více věřili a dokázali říct vlastní názor či hájit své zájmy, je k tomu potřeba získat více vnitřní síly a zdravější sebevědomí.

Vnitřní síla je ukryta uvnitř každého z nás. Abychom ji ale našli, je potřeba hledat hluboko v nitru. Ve SVÉM NITRU. A to nebývá nic veselého ani příjemného. Nebudu vás chlácholit. Je třeba se „prohrabat“ těmi temnými zákoutími, prokopat si tunel ke světlu.

 

Najít ten náš diamant, který je schovaný pod hromadou černého uhlí.

Ale JE TAM! Věřte mi, každý ho tam máte! Jen se bojíte, že si od toho uhlí zašpiníte ruce.

Představte si, že nesete černou „diamantovou bramboru“ ven na světlo, tam ji oprášíte, umyjete, obrousíte a zahrnete slunečním světlem. V té chvíli se z ní stává nádherný, třpytivý poklad.

Ta původně černá špína z vašeho nitra je drahokamem. Jen o tom ještě nevíte nebo si to nechcete přiznat

A ten poklad byste neobjevili, kdybyste „nekutali“ v té tmavé jeskyni a také kdybyste s ním nevyšli na světlo. To, že s tím vyjdete ven, na „své vlastní světlo“, tj. že si tu temnou stránku zvědomíte, vám dává šanci zpracovat vaše strachy, smutky a obavy tady a teď.

Je to oteřená cesta k vlastnímu sebepoznání a rozvoji, k přijetí sebe sama i s temnými stránkami

Každý z nás, ty temné stránky má, a je to tak v pořádku. Záleží však na tom, jak se k nim postavíme. Někdo je skrývá, protože se za ně stydí a ten, kdo získá odvahu je zveřejnit a přijmout je jako součást sebe sama získá dar obrovské úlevy. Zbaví se pocitů viny a získá psychickou svobodu a vyrovnanost. A tady je právě to místo, kde bychom měli hledat vnitřní sílu.

Nalezení sebe sama v přijetí

Jak praví jedna moudrá věta: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Opravdu je to tak. Vždy však záleží na našem postoji k celé situaci. Může to být zkušenost, ze které se poučím a příště se budu chovat jinak anebo katastrofa, ze které vyjdu jako chudinka, oběť a budu vyžadovat po okolí, aby mě litovalo. V každé situaci máme volbu.

Role oběti = MANIPULACE

I to, že se NIJAK NEZACHOVÁME  je taky určitý způsob volby. Někdo právě to NIC NEUDĚLÁNÍ může dělat úmyslně, aby manipuloval druhým člověkem. Třebas nevědomky. Podvědomě si užívá  roli oběti a žádá od druhých, aby mu pomáhali a neustále ho vytahovali z „bryndy“.

Aktivní manipulátoři zase přehazují zodpovědnost na druhé, aby se pak nemuseli zodpovídat z toho, když to nedopadne podle jeho představ. Obviní z neschopnosti jiné lidi.

Technik, které manipulátoři na nás používají je spousta. např.:

  • vyvolávání pocitu viny

  • touha mít nad druhým absolutní kontrolu

  • úmyslně zatajují důležité informace

  • vyhrožují různými způsoby

  • rychle mění chování od nekonečného MILUJI TĚ k okamžitému nenávidím tě a zabiju tě!, budeš pykat! apod.

Možná jste výše četli věty, které vám dost povědomě připomínaly vašeho blízkého nebo někoho ze známých. Možná nějakého politika :-).

Chcete si být jisti, že se jedná o manipulátora?

UDĚLEJTE SI KVÍZ a zjistíte to HNED

Pokud toužíte změnit svůj život k lepšímu a naučit se strategie jak na to, informace najdete

v mém e-booku ZDARMA

Pryč s manipulací aneb 5 osvědčených tipů jak odzbrojit manipulátora.

Ubránit se manipulátorovi není úplně jednoduchá věc

Chce to trénink a vyšší sebevědomí. Proto člověk, který má sebevědomí na bodu mrazu a cítí se jako outsider, téměř nemá šanci se manipulátorovi postavit, protože vždy z komunikace vyjde s myšlenkou – můžu za to já. Kdybych …, tak by….

A to je právě cíl manipulátorovy komunikace.
Vyvolat pocit viny, aby nad námi získal převahu. My jsme nabrali plný kopec nejistoty a on je „na vítězném koni“.

Běžná většina manipulátorů nepoužívá fyzické násilí, pouze slovní, nicméně i to stojí za to. Pokud se jedná o vašeho nejbližšího, který vámi dlouhá léta manipuluje, tak to na vás bude mít nedozírné následky ve formě zcela potlačeného sebevědomí. Nebudete si věřit, budete se cítit jako NICKA, NULA (možná vám to tak i říká, že?).

ALE VY NEJSTE ŽÁDNÁ NULA!

Vzpomeňte si na ten diamant, o kterém jsem psala na začátku. Ten ve vás OPRAVDU JE. Jen tomu díky té manipulační sugesci nevěříte.

Vím, o čem mluvím (píšu). Mnoho let jsem pracovala s oběťmi domácího násilí. A ty zažívaly opravdu těžkou manipulaci ze strany svých partnerů.

Mám pro vás ale dobrou zprávu! Znovu vám zopakuji, co už bylo řečeno na začátku! Sebevědomí se dá zvýšit!

BÝT VÍC SEBEVĚDOMÝM SE DÁ NAUČIT!

Ale není to hned. To, že vám sebevědomí někdo snížil se také nestalo přes noc. Proto je třeba trpělivosti a pracovat na sobě. Už jen to, že si uvědomujete, že vaše sebevědomí není tam, kde by mělo být, je velký krok, který jste učinili. Tím uvědoměním odstřihnete minulost, a tady a teď se můžete rozhodnout ke změně. Posunout se dál k jinému, lepšímu životu bez ponižování a manipulace. Nevěřte tomu, že kvůli vám se manipulátor změní.

NENÍ V NAŠICH SILÁCH ZMĚNIT MANIPULATIVNÍHO ČLOVĚKA

V našich silách není změnit jakéhokoliv člověka. A pokud bychom po tom toužili nebo se o to i snažili, pak už to zavání manipulací :-). Můžeme změnit jen sami sebe. Nejtěžší je se rozhodnout.

Vás, které můj článek aspoň trošičku motivoval nebo dodal energii k jakékoli akci, gratuluji a držím palce, abyste vytrvali. Jsem v tom s vámi a jsem tu pro vás. Děkuji, že jste dočetli až sem. Věřím, že to nebyla náhoda.

Jestli teď má slova padly na úrodnou půdu a vy jste se rozhodl/rozhodla svůj život změnit a pracovat na sobě, bude mi ctí, pokud si jako mentora/průvodce zvolíte mne. Napište mi na e-mail: hanara@hanarandakova.cz společně vyrazíme na cestu ke změně. Vybrat si terapii se mnou můžete  <<ZDE>>

Přeji vám spoustu sil a vnitřního klidu. Vaše

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k většímu počtu lidí.

Pokud souzníte s mými názory, najdete mne také na Facebookové stránce Hana Randáková/Průvodkyně pro ženy.

Jste-li žena, která se rozhodla, že už konečně změní svůj život, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma   Šamanky všedního dne.

Najdete v ní ženy na stejné vlně, takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly.  

Najdete mne také na LinkedInu, Instagramu, TiktokuPinterestu.

Mějte krásné dny bez manipulace

Jsem dula nového ženství, hlubinná terapeutka, autorka transformačních meditací Moje životní poslání, >> Odpuštění, cesta ke svobodě duše. >> a láskyplné hluboké meditace Dar rodu. >> Mou vášní je provázet ženy na cestě k jejich vnitřnímu přerodu. Můj příběh najdete zde >>

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.

Máte pocit, že souzníte s mými názory?  Najdete mne na Facebooku na stránce Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.

Jste-li žena, která se konečně rozhodla udělat změnu ve svém životě a potřebujete k tomu trošku pošťouchnout, zvu vás do své Facebookové skupiny zdarma  Šamanky všedního dne. 

Najdete v ní ženy na stejné vlně. Takové, které se zajímají o věci, mezi nebem a zemí, ty, co ví, že se věci nemění „jen tak“, ale že pro to musí něco udělat. Jsou ochotné do sebe investovat čas i peníze, protože se mají rády. Zkrátka udělaly první krok – rozhodnutí ke změně.

K dispozici můžete mít mou maximální podporu a spoustu užitečných tipů, informací a každý týden karetní výklad s krystaly. Získáte spoustu skvělých informací a občas vysílám živě do skupiny EFT terapii na aktuální téma. Pomůže vám to zpracovat různé bloky.

Najdete mě také na LinkedIn, InstagramuTiktoku

Komentáře