Ztráta blízkého člověka je jednou z nejtěžších životních situací. Truchlení je přirozený proces, který nám pomáhá vyrovnat se s bolestí a přijmout realitu. Článek přináší 10 tipů, které vám pomohou vyrovnat se s odchodem blízkého šetrně, efektivně a s tolerancí sama k sobě.
Často se mluví o pěti fázích truchlení: popření, hněv, smlouvání, deprese a přijetí.
Ve skutečnosti ale tyto fáze nejdou přesně za sebou tak, jak to uvádí odborné knihy. Přichází a odchází velmi individuálně. Někdy se vrací, někdy se prolínají.
PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D. MBA ve svých knihách i na seminářích upozorňuje, že délka truchlení je velmi individuální. Někdo truchlí půl roku, někdo rok a jiný pět let. Např. pro maminku, která ztratila své dítě není žádné truchlení dlouhé.
Truchlícího člověka bychom nikdy neměli nutit, aby „se už přes to přenesl“. Věty jako „už bys měla přestat truchlit“ mohou být nejen necitlivé, ale i škodlivé. Zavřete si tak cestu k jeho srdci. Přestane vám důvěřovat a to byste asi nechtěli.
Někdy je to malá vlnka, která nás jen lehce zasáhne, jindy obrovská tsunami, která nás zcela pohltí. Dobré je vědět, že je to v pořádku. Není žádný správný nebo špatný způsob, jak truchlit.
Důležité je dovolit si prožívat své emoce, ať jsou jakékoliv a hledat způsoby, jak se s nimi vyrovnat.
Dovolte si prožít svou bolest a hledat cesty, jak s ní žít dál.
Možná se právě teď nacházíte v nelehkém období, kdy vás někdo opustil (i ztráta domácího mazlíčka bývá velmi bolestná) a přemýšlíte o někom, kdo by vás provedl tou smutnou cestou ke světlu. Ráda vám pomohu vyrovnat se se smutkem a vidět svět zase o kapičku barevnější.
Napište mi na e-mail: hana.randakova@kineze.cz
S láskou
Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho, ať se dostane k více lidem.
Máte pocit, že souzníte s mými názory? Chcete se mnou zůstat v kontaktu? Moji FB stránku najdete pod názvem Hana Randáková/Průvodkyně k novému ženství.